כשזה מגיע למחשבי מק, מומלץ תמיד ללכת למומחים. מחשבי המק בנויים בצורה שונה ממחשבי ווינדוס (הן ברמת התוכנה והן ברמת החומרה), ולכן תיקון תקלות במחשבי מק דורש ידע ומומחיות.  בארץ יש הרבה מאוד מעבדות מחשבים, אבל רק לחלק קטן מהן יש את היכולת לטפל באופן יעיל במחשבים של אפל. אמנם מחשבי מק עולים בפופולריות שלהם, אבל הם עדיין תופסים נתח קטן משוק המחשבים בארץ, כך שלא קל למצוא מעבדה שמתמחה בתיקון מחשבים אלו. יש מעבדות רבות שכן טוענות שהן יכולות לתקן את המק שלכם, אבל לא תמיד יהיו להן את הידע ואת הכלים לטפל בתקלה בצורה מיטבית. לכן כשאתם עומדים לקחת את המק שלכם לתיקון במעבדה, אנחנו ממליצים לבדוק כמה דברים כדי לדעת שאתם לוקחים את המחשב למקום הנכון.

 

שליטה בתיקון כל דגמי מחשבי אפל

בין אם מדובר במקבוק פרו, מקבוק אייר או איי-מק, המעבדה שתתקן לכם את המחשב צריכה לדעת לאבחן ולתקן תקלות בכל הדגמים של מחשבי אפל. נקודה זו חשובה במיוחד כיוון שרוב משתמשי אפל מחזיקים את המחשב שלהם לאורך שנים רבות - כך שמעבדה לתיקון מק צריכה לדעת לטפל בתקלות בין אם המחשב בין שנה או בן 7 שנים. שינויים בעיצובי החומרה של מחשבים אלו (כגון הוורסיות השונות של מסך ה Retina שנוצרו לאורך השנים, והמעבר ממעבדי אינטל למעבדי אפל בשנת 2020) דורשים מומחיות נרחבת בעולם מחשבי המק.
המעבדה שתטפל לכם במחשב צריכה גם לשלוט בפרוטוקולים הרשמיים של חברת אפל לתיקון תקלות. בצורה זו תדעו שהתיקון יתבצע על הצד הטוב ביותר תוך כדי שמירה על רכיבי המחשב.

היכולת להשיג רכיבים איכותיים במחירים טובים

אחת הבעיות הנפוצות כשמדובר בתיקון תקלות במקבוק היא היכולת להשיג רכיבים חלופיים. לפני שאתם נותנים את המחשב שלכם למעבדה, כדאי לשאול 3 שאלות: הראשונה- וודאו שלמעבדה יש את היכולת להשיג רכיבים חלופיים איכותיים. השנייה - בדקו עוד לפני התיקון מה תהיה עלות החלק החלופי, כיוון שיש לא מעט רכיבים שמחירם יקר למדי. והשלישית - וודאו עם המעבדה מספקת אחריות על החלק שהוחלף. מעבדה שמתמחה במחשבי אפל תוכל לספק לכם את הרכיבים האיכותיים עם אחריות ומחיר סביר לעומת מעבדות שזו לא המומחיות שלהן.

יכולות שיחזור וגיבוי מידע

הדבר האחרון שנרצה הוא לקבל מחשב חזרה מתיקון, ולגלות שקבצים חשובים נעלמו מהאחסון.
לפני שאתם נותנים את המחשב לתיקון מומלץ לוודא שמי שמטפל לכם במחשב שולט בכלי העברת המידע של מערכת ההפעלה של המחשב, ושיבוצע גיבוי מלא של המידע לפני תחילת הטיפול. בררו לפני אם למעבדה יש יכולת לשחזור מידע, במידה וחס וחלילה חלק מהמידע כן הולך לאיבוד.

זמינות ושירות

המחשבים שלנו הם כלי מהותי בחיי היומיום שלנו. אנחנו משתמשים בהם לעבודה, לניהול חיינו וכמובן לבידור והנאה. כשאנחנו לוקחים את המחשב לתיקון אנחנו כמובן רוצים שהתיקון יתבצע בזמן הקצר ביותר. כשאתם פונים למעבדה לתיקון מק בקשו הערכת זמן לביצוע התיקון - רוב התיקונים לא דורשים מעבר ליום-יומיים עבודה. בנוסף שימו לב לרמת השירות של המעבדה: האם נותנים לכם הסבר על מהות הבעיה? האם הטכנאי עונה על השאלות שלכם באופן בהיר ומקצועי?  האם אתם מקבלים עדכונים שוטפים על סטטוס התיקון?  פעמים רבות רמת השירות תעיד גם על רמת המקצועיות הטכנית של המעבדה.

לא כל מעבדת מחשבים תדע לטפל במחשבי מק

כמו שהדגשנו בתחילת המאמר, לא כל מעבדת מחשבים מחזיקה בכלים ובידע לטפל בתקלות במחשבי מק. מעבר לקריטריונים שכבר ציינו, מעבדה טובה לתיקון מק צריכה לשלוט בהערכה, בידוד ופתרון של בעיות רשת, צריכה להיות מסוגלת לאבחן ולטפל בבעיות אתחול, לשלוט בכלי העברת מידע בין מק לווינדוס, לזהות בעיות הנגרמות על ידי בקר ניהול המערכת, ולהחזיק בידע מלא בתיקון בעיות חומרה. מעבדה שלא מחזיקה בכל הכלים הנדרשים לתיקון מחשבי מק יכולה לבצע אבחנות שגויות שיביאו לטיפולים יקרים ומיותרים, ולעיתים אף לגרום למחשב שלכם יותר נזק מתועלת. לכן כשאתם באים לבחור מעבדה נסו להתרשם ולקבל כמה שיותר מידע על רמת הידע והמומחיות שלה בטיפול תקלות מק, הן כאלו הקשורות לתוכנה והן כאלו הקשורות לחומרה.